Region

Elbląg – jedno z najstarszych miast w Polsce (założone w 1237 r.); do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytkowych obiektów, m.in. Brama Targowa czy gotycka Katedra św. Mikołaja. Unikatowe w skali światowej eksponaty można obejrzeć w elbląskim muzeum – podczas prac archeologicznych znaleziono m.in. działającą średniowieczną windę. Największą atrakcją turystyczną miasta są pochylnie na Kanale Elbląskim, które otrzymały tytuł Pomnika Historii.

Frombork – miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Turystów przyciąga zespół katedralny, zlokalizowany na ufortyfikowanym wzgórzu, muzeum Mikołaja Kopernika oraz planetarium.

Wielbłądzi Garb (49,5 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, około czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Piasków ulicą Gdańską, znaki szlaku skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na niewielką przełęcz, skąd stumetrowej długości ścieżka prowadzi na sam szczyt.

Latarnia Morska – jedna z niewielu udostępnionych do zwiedzania latarni na polskim wybrzeżu. Wysoka na 26,5 m emituje światło widziane z odległości ponad 30 km.

Rezerwat przyrody Kąty Rybackie – ptasi rezerwat przyrody na Mierzei Wiślanej (utworzony w 1957 r., o powierzchni 4,13 ha – obecnie rozszerzony do 102,5 ha). Ochronie w rezerwacie podlega kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Jest to największa kolonia kormoranów w Polsce i Europie (spis z roku 2007 wykazał istnienie ponad 11 tysięcy gniazd tych ptaków).

Zamek krzyżacki w Malborku – trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim o kubaturze ponad 250 000 m³. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od kilku lat, organizowane są inscenizacje zdobywania zamku malborskiego przez wojska polsko-litewskie po bitwie pod Grunwaldem.

Muzeum KL Stutthof – muzeum znajdujące się w dawnym obozie koncentracyjnym.